Detale w dekoracjach stołów weselnych

Planowanie przyjęcia weselnego, a szczególnie jego oprawy, spędza sen z powiek niejednej młodej parze. W większości wypadków młode pary zdają się na propozycje firm dekoratorskich czy florystów.   

Detale w dekoracjach stołów weselnych

 

Niektórzy tę część zadań wyselnych wykonują we własnym zakresie. W dziedzinie dekoracji stołów weselnych od lat królują sprawdzone, ale i wciąż te same rozwiązania. Wysoki wazon z kompozycją kwiatową, pływające świece w szklanym naczyniu. Są to elementy estetyczne i wpadające w oko. Zapewne właśnie dlatego są tak powszechne. Pary Młode boją się rozwiązań "innych". Często słyszę, że chciałyby dekorację taką, jaka była u siostry czy koleżanki, ale...w innych kolorach. Na moje pytanie dlaczego chcą powielać formę dekoracji, słyszę, iż dekoracja bardzo spodobała się gościom i chcieliby to samo, ale aby nikt nie powiedział, że jest to to samo - proszą o zmianę koloru. Tyle, że zmiana koloru nic nie wnosi, ponieważ jest to nadal dokładnie ta sama dekoracja.

W dekoracjach stołów weselnych jest tak wiele możliwości, iż używając dokładnie tych samych elementów, można skomponować zupełnie coś nowego, co nie jest opatrzone i zbyt powszechne. Podkreślę, że niekwestionowanym królem dekoracji stołów weselnych zawsze był i zawsze będzie kwiat cięty w różnych formach i postaciach. I niech tak zostanie.

Pierwszym przykładem niech będzie świecznik. Zazwyczaj widzimy świece ołówkowe osadzone w jedno lub wieloramiennych świecznikach różnej wysokości. Dlaczego nie zastosować innego kształtu świecy ? Choćby świecy o kształcie walca lub kuli ? Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę, nie ma potrzeby wymiany świec w czasie przyjęcia, ponieważ czas spalania takich świec wynosi nie mniej nić 10 godzin. Owszem, świece w kształcie kuli czy walca są dużo droższe od popularnych świec ołówkowych, ale....podchodząc do sprawy ekonomicznie...w przypadku wyboru zwykłych świec należy przygotować ich dwie lub trzy zmiany. Jedna przyzwoita świeca ołówkowa to koszt od 2, 5 zł za sztukę, czyli przy trzech zmianach koszt zakupu wynosi 7, 5 zł. Świece w kształcie walca lub kuli można zakupić juz od 5 zł za sztukę. Sposób wykorzystania świec o innych kształtach wprowadza dodatkowy element dekoracyjny na stołach weselnych.

Kolejny przykład to drzewka i naturalne gałęzie, które coraz częściej goszczą na polskich stołach weselnych. Jest to alternatywa do wysokich wazonów z kwiatami. Nie namiawiam na rezygnację z kwiatów. Kwiaty to emocje, naturalne piękno, wyrażanie uczuć i podkreślanie chwil wyjątkowych. Można je w doskonały sposób wyeksponować na drzewkach czy gałązkach w dekoracjach stołów weselnych.

Drzewa i gałązki idealnie komponuja się z owocami i kryształowymi girlandami w róznych kolorach. Osadzone w szklanych wazonach czy kielichach dają mocny i oryginalny element dekoracji stołu.

Następnym i chyba najbardziej kontrowersyjnym detalem są balony na stołach weselnych. Niestety, od kilku lat balony mają złą prasę. Często zastanawiam się dlaczego ? Z innymi dekoratorami doszliśmy do wniosku, że powodem tej sytuacji jest całkowity brak umiejętności pracy z balonami. Niestety, dekoratorzy kalają swoje własne gniazdo, ograniczając się tylko do kilku dziedzin dekoratorstwa, najczęściej tych "najszybszych". Pracy z balonami, z dobrymi efektami, trzeba uczyc się kilka lat. To trwa i kosztuje. Te firmy, które posiadły umiejetność wykonywania profesjonalnych dekoracji z balonów nie narzekaja na brak zamówień.

Większość par młodych dekoracje balonowe kojarzy z byle jak powieszonymi balonami, "zdechłymi" girlandami z balonów i kiczem. Z balonów można jednak zrobić cacka. Dlaczego nie zastosować balonów w miejsce wazonów ? Balony pięknie komponują się z kwiatami. Wystarczy wiedzieć jak to zrobić :-) . Jeśli jednak należycie do zaprzysięgłych przeciwników balonów, może warto pomysleć o zastosowaniu elementów dekoracji balonowych na stołach dla dzieci ? Troszkę lizaków i cukierków w balonach...i mamy eksplozję radości najmłodszych gości weselnych.