Dylematy gości weselnych - prezenty

Ślub i wesele to niezwykle ważne uroczystości w życiu każdego człowieka. Wtedy to dwoje młodych ludzi w obecności swoich najbliższych przysięga sobie wierność i miłość do grobowej deski. 

Dylematy gości weselnych - prezenty

 

Na pamiątkę tej uroczystości młodzi zakładają obrączki, a bliskie im osoby obdarowują ich tysiącem różnych prezentów.

 

Gotówka – tak czy nie?

Jednym z najczęściej ofiarowywanych prezentów jest koperta z gotówką. Niektórzy są zdania, że nie jest to zbyt elegancki prezent, a inni wręcz odwrotnie. Często sami młodzi sugerują gościom właśnie takie rozwiązanie, ponieważ wszystko inne już posiadają. W ostatnim czasie bardziej elegancką formą wręczania gotówki w prezencie są okazjonalne karty przedpłacone dołączone do bukietu kwiatów czy wielkiej bombonierki.

Sprzęt RTV i AGD

Kolejnym prezentem dla młodych jest sprzęt gospodarstwa domowego. Odkurzacz, robot kuchenny czy telewizor to doskonały prezent dla tych, którzy dopiero zaczynają urządzać swoje rodzinne gniazdko. W przypadku par, które przed ślubem już dłuższy czas ze sobą mieszkały, prezent tego rodzaju może okazać się niepotrzebny, gdyż osoby takie często mają już dobrze wyposażony dom. Tym samym zanim zdecydujemy się na zakup kosztownego sprzętu warto delikatnie zorientować się czy rzeczywiście będzie on nowożeńcom potrzebny.

Inne wyposażenie domu

Wśród prezentów weselnych często są również inne przedmioty, które można zaliczyć do wyposażenia domu. Są to najczęściej naczynia, garnki lub różnorodne ozdoby. Niestety nie zawsze przypadają one do gustu nowożeńcom, aczkolwiek często się też zdarza, że młodzi chętnie z nich korzystają.

Drobiazgi dla młodych

Prezenty ślubne najczęściej mają za zadanie ułatwienie rozpoczęcia nowego, wspólnego życia. Z tego też powodu wśród często spotykanych podarków jest właśnie wyposażenie domowe. Niemniej jednak czasami młodzi otrzymują również bardziej osobiste prezenty, których głównym zadaniem jest zrobienie im przyjemności. Wśród tego rodzaju podarunków jest np. biżuteria czy luksusowe zegarki.

Listy prezentowe

W ostatnim czasie do Polski zawitał zachodni zwyczaj tworzenia list prezentowych. Młodzi spisują rzeczy, które chcieliby dostać w prezencie lub wskazują sklep, w którym taka lista się znajduje. Goście mogą wybrać upominek i kupić go samodzielnie lub jeśli zakup przewyższa ich możliwości złożyć się i kupić prezent wspólnie z innymi zaproszonymi. Listy zakupowe to bardzo dobry i praktyczny pomysł, ponieważ nie grozi wtedy młodym otrzymanie 6 czajników, 5 kompletów porcelanowych talerzy czy misy na owoce, której nigdy nie postawią na stole, ponieważ jest ich zdaniem brzydka.