Materiały na suknie ślubne

W oprawie ceremonii ślubnej ważną rolę odgrywa suknia ślubna. Na jej wygląd wpływ ma mnóstwo czynników, między innymi materiał, z którego została wykonana.   

Materiały na suknie ślubne

 

Pamiętajmy, że idealny model sukni ślubnej powinien zawierać w sobie harmonijne połączenie kroju i tkaniny. Znawcy mody doskonale wiedzą jakich materiałów używać, aby nadać sukni klasy i wyjątkowości. Salony sukien ślubnych wręcz prześcigają się w nowoczesnym wzornictwie i doborze odpowiednich materiałów.

W kwestii zastosowania materiałów na suknie ślubne mamy bardzo szeroki wybór. Wśród tego typu rozwiązań znajdziemy: koronki, hafty koderowe, hafty wyszywane koralikami i cekinami, aplikacje ślubne do naszywania, tiule welonowe gładkie, tiule welonowe opalizujące, organzy, organdyny gniecione, gładkie i kreszowane, muślin, taftę, satynę, żakardy, szantung oraz jedwabie. W tak bogatym wyborze nie trudno stracić głowę. Zarówno jak fason tak i materiał potrafi uwydatnić odpowiednie atuty potencjalnej panny młodej.

Jedwab to tkanina niezwykle elegancka i przyjemna w dotyku. Charakteryzuje się gładkością, miękkością oraz nadaje sylwetce lekkości. W długiej historii mody ślubnej to właśnie ten materiał był uznawany za wyjątkowy i nie mający sobie równych. Obecnie możemy spotkać materiały imitujące jedwab uzyskiwane w wyniku sztucznej produkcji. Jednakże bardzo trudno jest podrobić ten wyrób. Tkanina oprócz komfortu w dotyku zapewnia też piękny wygląd. Warto podkreślić trwałość jedwabiu, gdyż nić, z którego jest wykonany trudno zerwać. Materiały jedwabne są gęsto utkane i mocne. To powoduje też, że w niewielkim stopniu przepuszczają powietrze i nie wchłaniają wody. Dodatkowo są one podatne na wpływ słońca, w którego wyniku tracą kolor. Jedwabne tkaniny nie ulegają rozciąganiu i prawidłowo trzymają krój. Jedwab polecany jest dla alergików, gdyż potrafi być odporny na roztocza i pleśń.

Satyna to tkanina, która jest produkowana na bazie jedwabiu. Można również spotkać satynę wiskozową. Posiada ona efekt błyszczenia  i świetnie układa się w sukniach ślubnych. Obecnie do szycia sukni ślubnych stosuje się satynę inteligentną, czyli z dodatkiem elastycznej przędzy. Tego typu satyna idealnie współgra z sylwetką. Jest to bardzo delikatny materiał, z tego względu trudno utrzymać jego sztywność. Osoby, które chcą wykorzystać satynę w sztywnej stylizacji muszą wcześniej zastosować pod tkaninę odpowiedni stelaż. Wyróżniamy satynę cienką lub grubą. Na suknie ślubne bardziej nadaje się ta grubsza, ponieważ jest sztywniejsza i lepiej się z nią pracuje.

W kreacjach ślubnych spotkamy również atłas, który jest jedną z najstarszych i bardziej luksusowych tkanin. Do jego produkcji wykorzystuje się wełnę, bawełnę lub jedwab. Atłas po zewnętrznej stronie pięknie się błyszczy.  Dodatkowo jest ciężki, dzięki czemu wspaniale się układa. Obecnie do wykonywania atłasowych tkanin wykorzystuje się  bawełnę oraz syntetyczną wiskozę.

Tafta to tkanina mająca bogatą historię. Już w średniowieczu doceniano uroki tego materiału. Charakteryzuje się ona gęstością i sztywnością. Wytwarza się ją na bazie naturalnego jedwabiu. Ponadto materiał ten szeleści i mieni się podczas poruszania. Tafta połyskuje dwoma kolorami, co sprawia niesamowite wrażenie  luksusu. Pamiętajmy jednak, że do tego typu materiału należy ostrożnie dobierać dodatki, które nie powinny być za duże oraz za gęsto umiejscowione. Tafta sama w sobie sprawia wrażenie ciężkiej. Dlatego bardzo korzystnie z nią współgra asymetria lub marszczenia. Pozwalają one przełamać wrażenie obszerności. Można łączyć ją z koronkowymi aplikacjami lub delikatnymi kamieniami ozdobnymi.

Kolejnym materiałem jest przezroczysta i lekka organza, utkana najczęściej z jedwabiu. Zdarza się, że wykonuje się ją z syntetycznej przędzy wiskozowej. Powoduje to, że jest delikatnie sztywniejsza. Organza jest szorstka, przezroczysta jak szyfon, ze sztywniejszymi wykończeniami oraz podobna do tiulu, ale bardziej falista. Zazwyczaj wykorzystuje się je, jako element sukni w zabudowaniach rękawów, dekoltu i pleców.

Ciekawą tkaniną jest miękki i zwiewny muślin. Zastosowanie tego materiału w sukniach ślubnych ze względu na swoją miękkość pozwala stworzyć lekkie jak mgiełka, eteryczne kreacje. Muślin jest bardzo szlachetną tkaniną o dość gęstym splocie, tka się go z jedwabiu. Czasami można spotkać jego tańszą bawełnianą lub syntetyczną odmianę.

Spotkamy też woal, który oprócz zastosowania w sukniach odnalazł przeznaczenie w welonach. Wspaniale sprawdza sie, jako element dodatkowy, gdyż jest przezroczysty i miękki, co daje wspaniały efekt wizualny w sukniach ślubnych sprawiając wrażenie lekkości. Na uwagę zasługuje także tiul, czyli lekka, ażurowa tkanina tkana zazwyczaj z bawełny. Znajduje zastosowanie w welonach ślubnych, woalkach lub jako tkanina dodatkowa w ślubnych kreacjach. Tiul to tkanina tworząca fakturę siateczki, z reguły jest dość sztywny. Występuję w wielu odmianach znajdujących różne zastosowania. Często wykorzystywany jest do wyrobu welonów, sukien ślubnych lub koktajlowych. Tiul dostępny jest w różnych grubościach, zaczynając od cienkich i lekkich (welonowych) kończąc na bardzo sztywnych i nieco cięższych wykorzystywanych do wyrobu halek pod suknie ślubne.

Na koniec uwagę poświęcimy, jakże istotnej koronce. Wyróżnić można wiele jej rodzajów. Do najbardziej znanych należą Chantilly, koronka hiszpańska, francuska-Alencon. Koronki są symbolem szyku i elegancji. W sukniach ślubnych często urodę koronek pięknie podkreślają koraliki, prełki oraz kryształki.