Miejsce na wesele. Hotel lub pensjonat

Wybór miejsca na wesele to jedna z najważniejszych decyzji jaką będzie musiała podjąć Młoda Para.   

Miejsce na wesele. Hotel lub pensjonat

Brak wolnych terminów w wymarzonym lokalu bardzo często wymusza zmianę terminu planowanego ślubu, bądź też powoduje duży stres i nerwowe poszukiwania wolnej "miejscówki". Ciekawą alternatywą dla wesela w restauracji bądź domu weselnym, jest urządzenie wesela w hotelu lub pensjonacie. Wybór takiego miejsca ma kilka naprawdę wartych odnotowania zalet, chociaż niepozbawiony jest też kilku wad.

 

Zalety wesela w hotelu/pensjonacie

 

* Większe hotele lub pensjonaty mają duże sale jadalne oraz sale reprezentacyjne

Jeśli wybrane przez parę miejsce zajmuje się organizacją konferencji i spotkań biznesowych można mieć praktycznie 100% pewność, że zaplecze takiego hotelu lub pensjonatu jest przygotowane do przyjęcia i obsłużenia dużej liczby gości.

 * Pokoje dla gości mamy w tym samym miejscu co wesele

Większość par ma rodzinę i znajomych mieszkających w różnych częściach kraju, lub poza jego granicami. Pojawia się więc konieczność zapewnienia im miejsca do odpoczynku i odświeżenia się po weselu, a przed wyruszeniem w drogę powrotną do domu. Organizując wesele w hotelu wystarczy wynająć kilka pokoi i problem noclegu zostaje rozwiązany.

* Menu i przygotowanie potraw zapewnione przez hotel

W większości przypadków hotele i pensjonaty mają własne zaplecze kuchenne, dlatego też przygotowanie odpowiedniego menu weselnego nie stanowi tam problemu. Niektóre hotele korzystają też z usług firm zewnętrznych, które zapewniają wsparcie przy organizacji np. konferencji i wesel.

 * Ciekawy wystrój i dekoracja

Wiele hoteli i pensjonatów - szczególnie jeśli znajdują się w zabytkowych budynkach - ma bardzo ciekawą aranżację i wystrój wnętrz. W niektórych przypadkach nie ma już konieczności organizowania dodatkowych dekoracji i wystarczy domówić z obsługą niektóre szczegóły związane z dekoracją stołów czy krzeseł.

 * Dodatkowe usługi

Wiele hoteli zapewnia swoim gościom dodatkowe usługi, np. transport gości z lotniska, albo z kościoła. Młoda Para może przeważnie skorzystać z apartamentu wyłącznie do własnej dyspozycji. Niektóre hotele mają własnych animatorów i specjalistów od dodatkowych atrakcji na ślubie, można więc z obsługą omówić szczegóły, które uczynią wesele wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem.

 * Profesjonalna obsługa

W większości hoteli i pensjonatów można liczyć na profesjonalną, kompetentną obsługę - szczególnie, jeśli w danym miejscu organizowane są także np. konferencje.

 * Możliwość sprawdzenia poziomu usług przed weselem.

Jeśli Młoda Para ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie oferty i poziomu usług oferowanych przez dany hotel, zawsze może wynająć w nim pokój i zweryfikować fakty.

 

Wady wesela w hotelu/pensjonacie

 

* Brak wyłączności

Dotyczy to szczególnie dużych hoteli lub pensjonatów, które mają zazwyczaj więcej niż jedną salę i może zdarzyć się sytuacja, ze tego samego wieczoru odbywać się będzie kilka wesel. Trzeba liczyć się także z sytuacją, że większość gości wybranego pensjonatu nie będzie gośćmi zaproszonymi na wesele. W takiej sytuacji może zdarzyć się sytuacja, że "migrujący" goście lub Młoda Para, która wyjdzie do ogrodu zaczerpnąć świeżego powietrza, spotka nieznajomych ludzi na swojej drodze.

 * Dodatkowe koszta

Wiele hoteli ma w swojej ofercie pakiety weselne, w których każda pozycja jest osobno opisana i skosztorysowana. Jednak w niektórych hotelach poza standardowym kosztem od jednej osoby na weselu należy liczyć się z dodatkową opłatą za samą rezerwację wesela i za wynajem sali.

 * Brak możliwości zrezygnowania z elementów oferty hotelu i skorzystania z własnych podwykonawców

Większość hoteli i pensjonatów ma przygotowaną kompleksową ofertę dla Młodych Par i wyklucza możliwość dostarczania czegokolwiek z zewnątrz. Wiąże się to z brakiem szans na jakiekolwiek oszczędności - ceny zawsze można negocjować, ale jeśli para chciałaby skorzystać z własnego cateringu czy dekoracji, bardzo często jest to niemożliwe.

 

Plus/minus wesela w hotelu/pensjonacie

 

* Brak ogrodu i miejsca na spacer

Dotyczy to przeważnie hoteli i pensjonatów ulokowanych w centrum miasta, chociaż zdarzają się wyjątki (szczególnie w miejscowościach turystycznych). W zależności od tego jaka jest pora roku i jakie ma preferencje Młoda Para, może to być wadą bądź zaletą. Wadą będzie to z pewnością w sytuacji gdy jest gorące lato i Młodzi oraz ich goście chcieliby chociaż na chwilę uciec na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jednak niektóre pary wolą aby jej goście pozostali w jednym miejscu i nie rozchodzili się po ogrodzie czy parku, więc dla nich z pewnością taka sytuacja będzie tylko dodatkowym plusem.

 

Jak znaleźć idealne miejsce?

 

Poszukiwania hotelu lub pensjonatu należy zacząć od określenia ilości zaproszonych gości i wyselekcjonować tylko takie miejsca, które będą odpowiednio duże. Malutkie pensjonaty dla 15/20 osób z pewnością nie mają dużej jadalni czy sali do tańca. Większość hoteli ma własne strony internetowe z dokładnym opisem oferty i miejsc noclegowych oraz standardu obsługi, poszukiwania można więc zacząć w Internecie.

 

Kolejnym krokiem powinna być wizja lokalna i weryfikacja informacji "na żywo" - rozmowa z menedżerem hotelu lub pensjonatu, określenie kosztów i zakresu proponowanych usług. Warto dopytać się od razu np. o warunki korzystania z parkingu, gdyż może zdarzyć się, że parking będzie bezpłatny jedynie dla gości, którzy wykupili w hotelu pokój.

Warto spisać sobie wcześniej wszystkie pytania i doprecyzować je podczas rozmowy z menedżerem lub właścicielem. Należy także dokładnie zapoznać się z umową, tak aby nie spotkała nas przykra niespodzianka na kilka dni przed, albo w dniu wesela.

 

Aleksandra Cyndler