Miejsce na wesele. Restauracja

Wybór miejsca na wesele bardzo często spędza sen z powiek narzeczonym - szczególnie w dużych miastach gdzie o wolne terminy bywa bardzo trudno.

Miejsce na wesele. Restauracja

Najpopularniejszym typem lokali, w którym najczęściej organizowane są wesela, nadal pozostają restauracje - w najciekawszych termin trzeba rezerwować nawet z ponad rocznym wyprzedzeniem. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim zaletom, a także niektórym minusom, organizacji zabawy weselnej w restauracji.

 

Zalety wesela w restauracji

 

* Zróżnicowana ilość miejsc

Restauracje różnią się między sobą nie tylko typem serwowanych dań. Są restauracje duże, zdolne pomieścić nawet ponad stu gości, są też malutkie przytulne restauracyjki, w których panuje kameralna i ciepła atmosfera. W zależności od liczby gości, którzy są planowani na weselu, należy znaleźć odpowiednio dużą restaurację. Ilość restauracji w dużych miastach jest tak duża, że każda para z pewnością prędzej czy później trafi na odpowiedni lokal. 

 * Profesjonalna obsługa

W większości restauracji można liczyć na profesjonalną, kompetentną obsługę - szczególnie, jeśli dana restauracja ma dobrą opinię i jest często odwiedzana przez gości.

 * Możliwość prostej weryfikacji jakości potraw i obsługi

Każda para nim zdecyduje się na skorzystanie z oferty danej restauracji może łatwo zweryfikować, czy jakość serwowanych potraw i obsługi jej odpowiada. Wystarczy wybrać się do danej restauracji na kolację. Wiele lokali można także znaleźć w Internecie i zapoznać się z opiniami Internautów na ich temat.

 * Zapewniona strona gastronomiczna

Prawie każda większa restauracja ma w swojej ofercie specjalne pakiety weselne, dlatego też przygotowanie odpowiedniego menu, dobranego do gustów i preferencji Młodej Pary, nie powinno stanowić problemu.

 * Elastyczne warunki

Menedżerowie i kierownicy restauracji bardzo często podchodzą elastycznie do swoich klientów. Młodzi mają nie tylko możliwość negocjacji cen (szczególnie jeśli planują dużą liczbę gości), ale mogą też przerzucić część przedślubnych przygotowań na jego barki. Dotyczy to szczególnie dekoracji sali i stołów, usadzenia gości, czy też wyboru i zakupu alkoholu. Restauracje mają więcej możliwości negocjacji cen, a później zwrotu nieotwartych butelek, dlatego też zdarza się, że w ofercie weselnej alkohol liczony jest od butelki - i to w bardzo preferencyjnych cenach. Pozwala to na faktyczną oszczędność i eliminuje ryzyko, że wódka pozostała po weselu, będzie zalegała w naszej piwnicy w ilościach hurtowych.

 

Minusy wesela w restauracji

 

* Zróżnicowana ilość miejsc

To co bywa zaletą, może też być wadą organizacji wesela w restauracji. Niestety bardzo często zdarza się, że idealnie zlokalizowany lokal, o wspaniałym wystroju i smakowitej kuchni jest po prostu za mały, aby pomieścić naszych gości. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko rozpocząć poszukiwania od nowa.

  * Konieczność rezerwacji daty z dużym wyprzedzeniem

W bardziej popularnych lokalach termin wesela należy rezerwować nawet na kilkanaście miesięcy przed planowaną datą uroczystości. Dlatego też, jeśli Młoda Para "zaśpi" może się zdarzyć, że będzie musiała  zdecydować się na mniej atrakcyjny lokal, bądź na wyższy koszt wesela, stając przed alternatywą przełożenia daty ślubu.  

 * Nocleg dla gości

Większość par ma rodzinę i znajomych mieszkających w różnych częściach kraju, lub poza jego granicami. Pojawia się więc konieczność zapewnienia im miejsca do odpoczynku i odświeżenia się po weselu, a przed wyruszeniem w drogę powrotną do domu. Organizując wesele w restauracji Młodzi stają przed koniecznością znalezienia w pobliżu hotelu i rezerwacji kilku pokoi, bądź też zapewnienia noclegu niektórym gościom we własnym zakresie.

 

Plus/minus wesela w restauracji

 

* Brak ogrodu i miejsca na spacer

Chociaż zdarzają się lokale z pięknymi ogródkami i miejscem, gdzie goście mogą wyjść na chwilę i zaczerpnąć świeżego powietrza, to jednak w większość przypadków - szczególnie w lokalach w centrum miasta - restauracje ulokowane są w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy. W zależności od tego jaka jest pora roku i jakie są preferencje Młodej Pary, może to być wadą bądź zaletą. Wadą będzie to z pewnością w sytuacji gdy jest gorące lato i Młodzi oraz ich goście chcieliby wyjść poza lokal, aby choć trochę ochłonąć. Jednak niektóre pary wolą aby jej goście pozostali w jednym miejscu i nie rozchodzili się po ogrodzie czy parku, więc dla nich z pewnością taka sytuacja będzie tylko dodatkowym plusem.

 

Jak znaleźć idealne miejsce?

 

Poszukiwania restauracji należy rozpocząć nawet kilkanaście miesięcy przed planowaną datą ślubu. Dobrze jest najpierw określić ilość zaproszonych gości i wyselekcjonować tylko takie miejsca, które będą odpowiednio duże. Większość restauracji ma własne strony internetowe, wiele jest także stron z opiniami dotyczącymi lokali gastronomicznych, poszukiwania można więc zacząć w Internecie.

 Kolejnym krokiem powinna być wizyta w restauracji i rozmowa z menedżerem lub kierownikiem lokalu w celu, określenie kosztów i zakresu proponowanych usług. Warto dopytać się od razu np. o wyłączność korzystania z restauracji, gdyż dość często - szczególnie duże restauracje - mają więcej niż jedną salę i jej kierownicy nie zawsze decydują się na zamknięcie całej restauracji dla "zwykłych" gości. Istotne są także możliwości udekorowania sali wedle własnego pomysłu, przestawiania stołów, a także warunki korzystania z parkingu.

Warto spisać sobie wcześniej wszystkie pytania i doprecyzować je podczas rozmowy z menedżerem lub właścicielem. Należy także dokładnie zapoznać się z umową, tak aby nie spotkała nas przykra niespodzianka na kilka dni przed, albo w dniu wesela.

 

Aleksandra Cyndler

 

 Podobne artykuły:

Miejsce na wesele. Hotel lub pensjonat.