Obrączki platynowe – nowa moda

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Planujemy go przynajmniej na kilka miesięcy wcześniej. Wybrać musimy dekorację do kościoła, salę weselną, menu, oprawę muzyczną, zaproszenia, stroje...

Obrączki platynowe – nowa moda

 

 I oczywiście obrączki ślubne - bez nich przecież ślub nie może się odbyć, sam zaś wybór jest o tyle ważny, że nosić je będziemy do końca życia.

Klasyczne, czy...

Przyjęło się, że obrączki ślubne powinny być złote, gładkie i proste. Tymczasem już od kilkunastu lat możemy zaobserwować zmiany w tym trendzie. Młodzi coraz częściej sięgają po wzory. Łączą także żółte złoto z białym oraz dodają kamienie szlachetne. Biżuteria ślubna jest coraz ładniejsza i ciekawsza. Niedawno pojawiły się w ofercie obrączki ślubne z platyny.

Platyna

Należy ona do metali szlachetnych, a została odkryta dopiero w 1735 roku, w Kolumbii. Nazwa pochodzi od zdrobnienia hiszpańskiego słowa plata, czyli srebro (a więc platina oznacza sreberko). Uważana początkowo za bezwartościową odmianę srebra, platynę doceniono dopiero w 1750, kiedy to została uznana przez profesora srebra, R. Watsona, za odrębny metal. W 1758 roku, udało się po raz pierwszy stopić kawałek platyny. Od roku 1772 zaczęto otrzymywać platynę kowalną. W stanie czystym platyna jest srebrzystobiałym metalem o silnym połysku, kowalnym i ciągliwym, nie reagującym z tlenem, wodą ani kwasem chlorowodorowym i azotowym. Łatwopalna jest dopiero w formie silnie rozproszonej. Co ciekawe, w 2008 roku największe zapotrzebowanie na ten surowiec odnotowała branża motoryzacyjna (ok 43%). Platyna znajduje także zastosowanie w przemyśle elektronicznym (produkuje się z niej elementy urządzeń pomiarowych). Wykonuje się z niej również rezystory stosowane do pomiaru temperatury. Używana jest nawet w medycynie (a dokładniej w chemioterapii, do zwalczania niektórych rodzajów nowotworów). W jubilerstwie platyna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest cenniejsza od złota.

Dla najbardziej wymagających klientów

Obrączki wykonane z platyny są niezwykle trwałe. Do wyrobu biżuterii najczęściej stosuje się stopy próby 950. Jest to praktycznie czysta platyna, której zawartość w stopie wynosi 95%, dlatego ceny tej biżuterii są tak wysokie. Należy mieć świadomość, że obrączki z platyny są znacznie droższe od złotych, ale jednocześnie znacznie trwalsze niż te wykonane z innych metali. Dodatkowo mniej się rysują i są odporne na wszelkie czynniki chemiczne, przy równoczesnej większej wytrzymałości mechanicznej na odkształcenia. Platyna daje się doskonale polerować na błysk, jednak najbardziej efektownie wyglądają obrączki w wersji matowanej.

Gdzie szukać

Jako jedna z niewielu w kraju, firma jubilerska Taxor, posiada w swojej ofercie obrączki platynowe. W ofercie znajdziemy biżuterię importowaną - takich firm jak Breuning, ale także największego polskiego producenta - Stelmachu. Warto przejrzeć tę ofertę (znajdziemy ją na stronie www.taxor.com.pl), gdyż oprócz gładkich platynowych, na uwagę zasługują również obrączki łączące platynę ze złotem, co daje zaskakująco piękny efekt. Ponadto, wśród obrączek, znaleźć tutaj możemy oprawy wysokiej klasy brylantów. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że obrączki dostępne w Taxorze, wykonane są w wersji komfortowej. Co to znaczy? Że wykonane są w technologii bezszwowej, zaś ich soczewkowy profil jest bardzo starannie dobrany, dzięki czemu zapewnia wygodne noszenie obrączki. Praktycznie nie czuje się jej na palcu. Ponadto, ergonomia kształtu sprawia, że palec nie poci się pod obrączką, zaś wyoblenie zapewnia większą tolerancję rozmiaru (co ma duże znaczenie dla osób ze skłonnością do puchnięcia palców w ciągu dnia). Co ważne, obrączki platynowe są objęte dożywotnią gwarancją, zaś producent zapewnia w przyszłości możliwość korekty rozmiaru. Warto również zauważyć, że obrączki platynowe można łatwo odnowić, poprzez polerowanie ich lub matowanie. Platyny natomiast nie roduje się. W wybranych przez nas modelach, firma może oprawić brylanty - koszt jednak jest tutaj każdorazowo ustalany indywidualnie z klientem i zależy od ilości, wielkości i jakości oprawionych brylantów. Natomiast dla każdej pary wybranych przez nas obrączek, grawer wewnętrzny otrzymamy gratis. Wszystkie obrączki są dostępne na zamówienie do 21 dni.