Wegetariańskie wesele

Wegetariańskie wesela to nowa moda, która przyszła do nas razem z modą na wesela bezalkoholowe. 

Wegetariańskie wesele

 

Wprawdzie nikt nie uzasadnia ich organizacji względami zdrowotnymi - to raczej posunięcie ideologiczne i trochę - co tu się oszukiwać - obliczone na wyróżnienie się z tłumu. Żeby jednak wyróżnić się skutecznie, trzeba ten ruch dobrze przemyśleć.

 

Odmiany wegetarianizmu

Pierwsza, pozornie tylko prosta rzecz przy organizacji wesela wegetariańskiego to pytanie o rodzaj wegetarianizmu. De facto bowiem od jakiegoś czasu nie mówi się już o „wegetarianizmie", tylko jego odmianach. Co na przykład z miodem? A mlekiem, jajkami? Okazuje się, że w praktyce to dość skomplikowane, dlatego przygotowaliśmy krótką ściągę z rodzajów wegetarianizmu.

  • Wegetarianizm ścisły, dawniej weganizm. Niespożywanie żadnych mięs ani produktów, przy których wytworzeniu brały udział zwierzęta. Odpada więc nie tylko mleko czy jaja, ale nawet miód.
  • Laktowegetarianizm i owowegetarianizm. Pierwszy z nich dopuszcza spożywanie produktów mlecznych, a drugi jaj. Jest to możliwe ich połączenie w postaci laktoowowegetarianizmu.
  • Semiwegetarianizm, zwany też dość komicznie ichtiowegetarianizmem. Ichtiowegetarianie mogą jeść mięso rybie, a także - choć co do tego już jednomyślności nie ma - skorupiaki czy mięczaki.
  • Frutarianizm. Ten dopuszcza jedynie jedzenie roślin, a i to pod warunkiem, że pozyskanie danej części rośliny nie uśmierciło jej organizmu.

Skomplikowane? Na pewno, a to tylko wierzchołek góry lodowej. I jakie to ma znaczenie dla organizacji wegetariańskich wesel? Okazuje się, że bardzo duże. Spójrzmy na przykład na kwestie komfortu.

 

Dla kogo i czy na pewno?

Organizując wesele wegetariańskie, należy znaleźć złoty środek. Najprawdopodobniej większość gości to co najmniej wszystkożercy, choć pewnie trafią się i zadeklarowani drapieżnicy. Uraczenie ich weselem frutariańskim prawdopodobnie nie będzie dobrym posunięciem. Tak skrajne formy wegetariańskich wesel sprawdzają się w zamkniętym gronie roślinożerców.

Dbając o komfort gości, należy zorganizować wesele, na którym każdy będzie umiał się odnaleźć. Oznacza to, że na pewno nie będzie od rzeczy podanie dań rybnych, a jeśli już i to nie, to chociaż trzymanie się mniej restrykcyjnych form wegetarianizmu. Dobrym rozwiązaniem jest też przygotowanie dań wegetariańskich i mięsnych, ale podawanie ich oddzielnie. Niektóre firmy cateringowe są w stanie z powodzeniem przygotować podwójne menu, aczkolwiek logistycznie jest to niekiedy kłopotliwe.

 

Podsumujmy

Wegetariańskie wesele na pewno jest ciekawym pomysłem na zwrócenie na siebie uwagi. Jeśli dodatkowo organizowane jest z pobudek światopoglądowych lub ideologicznych, to nie można nawet dyskutować z taką potrzebą. Jako organizatorzy wesela musicie jednak mieć na uwadze komfort gości. Na pewno nie jest to właściwy czas na uświadamianie na siłę wszystkich o przewadze wegetarianizmu nad dietą mięsną, dlatego podanie dań tradycyjnych będzie miłym ukłonem w stronę mięsożernych gości. Czym innym jest natomiast wesele w mniejszym gronie roślinożerców - tutaj jedynym problemem może być znalezienie firmy cateringowej, która przygotuje rzeczywiście wegański posiłek.