Zaproszenia ślubne

Planując wasz ślub i wesele, nie możecie zapomnieć o odpowiednio wcześnie wysłanych do gości, zaproszeniach ślubnych i zawiadomieniach weselnych.

Zaproszenia ślubne

Pisząc „odpowiednio wcześniej”, mamy na myśli co najmniej dwa miesiące przed wyznaczoną datą ślubu i wesela. Aby zmieścić się w tym terminie, przygotowania powinno się zacząć co najmniej na trzy miesiące wcześniej. Musimy oczywiście zacząć od sporządzenia listy gości proponowanych przez pannę młodą, pana młodego oraz wspólnych przyjaciół i znajomych. Pamiętajmy o konieczności zaproszenia gości wraz z osobami towarzyszącymi, a w przypadku najbliższej rodziny, również razem z dziećmi. Planujemy liczbę gości zaproszonych na ślub i wesele oraz tych, których zapraszamy jedynie na ceremonię ślubną. Weźmy pod uwagę to, że osoby, które ukończyły 18 lat powinny otrzymać swoje własne zaproszenie.

Po skalkulowaniu liczby zaproszonych gości, musimy wybrać zaproszenia ślubne - ich rodzaj, styl i treść. Zaproszenia ślubne powinny stanowić komplet wraz z zawiadomieniami weselnymi, kopertami oraz pozostałymi dodatkami weselnymi, takimi jak menu, winietki, księgę gości i tym podobne. Całość powinna być utrzymana w jednolitej stylizacji i kolorystyce, najlepiej zgodnej z motywem przewodnim ślubu i wesela. Firmy, które wykonują zaproszenie, często mają w ofercie cały komplet dodatków, bez problemu wybierzemy wszystkie potrzebne elementy.

Teraz pozostaje zastanowić się nad stylem zaproszenia. Jeżeli preferujecie styl klasyczny i elegancki, możecie wybrać zaproszenia ozdobione delikatnymi kokardkami, jedwabną tasiemką, koronką czy nawet kryształkami. Takie zaproszenia często są ręcznie wykonywane z wielką dbałością o jakość i szczegóły. Jeżeli lubicie styl nowoczesny, możecie wybrać zaproszenia z motywem humorystycznym (na przykład zabawnym rysunkiem), zawierające wasze zdjęcie, bez eleganckich dodatków i zdobień. Jeżeli zależy wam bardzo na oszczędnościach w tym zakresie, warto poszukać na stronach dostawców oferty promocyjnej. Gdy zamawiamy zaproszenia za pośrednictwem sklepu internetowego, koniecznie wcześniej zamówmy kilka próbnych materiałów, z których ma być wykonane zaproszenie.

Gdy wybierzemy rodzaj zaproszenia, pozostaje nam wypełnić go treścią, która zapewni, że nasze zaproszenia będą jedyne w swoim rodzaju. W zaproszeniu ślubnym powinny się znaleźć takie elementy jak: kto zaprasza (imiona i nazwiska Pani Młodej i Pana Młodego), kogo zaprasza (imię i nazwisko gościa), miejsce, data i godzina ślubu. Na początku zaproszenia z reguły widnieje wybrany przez Młodą Parę cytat – fragment sentencji, wiersza czy piosenki. Do zawiadomień weselnych dodaje się często prośbę o potwierdzenie przybycia i podaje telefon do Państwa Młodych. Można dodać również informację o preferowanym rodzaju prezentów (na przykład zamiast kwiatków prosimy o wpłacenie kwot na fundację etc.) Zaproszenia można częściowo wypełnić ręcznie, jest to uznawane za formę najbardziej grzecznościową. Jednak przy większej liczbie zaproszeń, może to być bardzo uciążliwe i czasochłonne. Warto więc rozważyć zamówienie wydrukowanej treści. Warto pamiętać, że imiona i nazwiska w języku polskim odmieniają się. Trzeba tę regułę uwzględnić, wypełniając zaproszenia.

Po wybraniu rodzaju i treści zaproszenia, pozostaje nam ustalenie z wykonawcą liczby, terminu i miejsca dostarczenia zaproszeń i dodatków ślubnych.